FLAGLER COUNTIANS WHO SERVED IN WORLD WAR I
(some served before moving to Flagler County)
* Died during service


Orlando Francis Alford, USA

Omar Rodgers Anderson, USN (Machinist Mate 1c-SN: 1007691)

Andrew J. Baczyk, USA (1st Lt., Chaplian)

John Bailey, USA (Pvt-SN: 4185765)

Gilford Malcolm "Mike" Barber, USN (Fireman 1c-SN: 1104344)

Woodward F. Barnwell, USA (Sgt-SN: 1885293)

Charles Howard Barr, USCG (Surfman)

Julius Bell, USA (Pvt-SN: 787574)

Leroy Rufus Bell, USN (Engineman 2c-SN: 1112767)

Barton Bennett, USA (Pvt-SN: 3278177)

Lucian Bennett, USA (Pvt-SN: 788248)

Ray Bradey, USA (Pvt-SN: 787556)

Chester Earl Breece, USA

Bill Brock

Jake Brooks, USA (Pvt-SN: 4491998)

John Jethro Brooks, USN (Seaman 2c-SN: 1132572)

Charlie Brown, USA (Pvt-SN: 4195218)

Charles Rudyard Brown, USA (Pvt-SN: 5122028)

Frank Brown, USA (Pvt-SN: 1689720)

Floyd Hawthorne Brown, USA (P1c-SN: 218341)

Henry Bruner, USA (Cpl-SN: 718795)

Thomas Harrison Bruner, USA (Pvt-SN: 3123041)

Joseph Clarence Buckles, USA (Pvt-SN: 4136787)

Bishop Burden, USA (Pvt-SN: 2906122)

Charles A. Burnsed, USA (Pvt-SN: 4138786)

Harry L. Campbell, USA (Pvt-SN: 1358611)

Joy Sandford Cisco, USA

Harry Clegg, USA (P1c-SN: 2589087)

Louis Augustus Coleman, USA (Pvt-SN: 3280802)

Harry F. Conely, USA (Capt.)

William Archie Cookman, USA (Surfman)

Billie J. Corey, USA (P1c-SN: 2227835)

Addison Cox, USA (Pvt-SN: 290-9889)

Charles Ramsey Creal

Walker Kimble Creal

Grover C. Cribbs, USA (Pvt-SN: 3871756)

Edward C. Daniel, USA (Sgt-SN: 1351781)

Joe Davis, USA (Pvt-SN: 2906911)

Thomas Hiram Deen, USN (Fireman 2c-SN: 1308091)

Hollis Derry

Charles Aloysious Donahue, USA

Irving Mascus Douglass, USN (Chief Gunners Mate-SN: 1317826)

Laurence S. Dow, USA (Sgt-SN: 1340253)

Daniel Bemus Drew, USN (Electrician 1c Radio-SN: 1319544)

Carl A. Duncan, USA (Cook-SN: 1350685)

Ellis Abraham Dupont, USA (Cook-SN: 4484345)

George Walter "Son" Durrance, USA (Wagoner-SN: 1361625)

Hervey Alexander Eisenbach

Harry Ellinkamp

John Ellis

George B.Everson, USA (Pvt-SN: 814019)

H. F. Faulk, USA (P1c-SN: 1858150)

Charles Erwin Fowler, USN (Pharmacist Mate 3c-SN-1513178)

Frank Fowler

Gilbert Frank

Melvin Blanchard Fuller, USA

Ruben Gardei

Frank George, USA (Pvt-SN: 2907934)

Louis M Gill, USA (Pvt-SN: 3870958)

Percival Gill

Henry G. Graham, USA (Pvt-SN: 4486051)

John Walter Green, USA

Robert Thomas "Bert" Hamilton, USA (Pvt-SN: 4484316)

Robert Taylor Hardesty, USN (Water Tender-SN: 1707441)

Charles Harris

Raymond Dewey Hart, USN (App. Seaman-SN: 1711996)

Arther Hase, USA (Pvt-SN: 3176565)

Arthur A. Helm, USA (Pvt-SN:4480100)

Herschel C. Henderson, USA (Pvt-SN: 4484346)

Hecton Sharp Holden

Rev. Reynold Hoover

Hoke S. Hughes, USA (Cpl-SN: 2349563)

Harry C. Hunter, USA (Pvt-SN: 4134269)

Charlie Johnson, USA (Pvt-SN: 2909334)

David Johnson, USA (Pvt-SN: 2909890)

Tom F. Jones, USA (Pvt-SN: 4186498)

William Jones, USA

William Leon Jones, USN (Electrician 2c Radio-SN: 1145822)

Con Kelleher

George F. Kendrick, USA (Pvt-SN: 3040120)

Wiliam Peter Kendrick, USN (Engineman 2c-SN: 1021056)

John Kiempsey

John Walton Kinney, USA

Hamilton R. Kinsey, USA (Sgt-SN: 814569)

Daniel B. Knight, USA (Pvt-SN: 4462798)

Kinney Kellum "Kay" Knight, USA (P1c-SN: 2589095)

Ianacy Korczak

J. Kordzikowski

Gilbert Albert Krier

Henry Grady Lee, USA

Percival Legreve

W L Lott

Edward B. Loughridge, USA (Pvt-SN: 4884920)

John Lutton

Jim Mack

Stanley W. Mack, USA (Pvt-SN: 4136793)

Clarence Otis Magee, USA

Edmund J. Mazur (Mazurewicz), USA (Pvt-SN: 1182378)

John McCabe

Alexander Martin "Duke" McDaniel, USA (P1c-SN: 2762056)

John Nash McIntosh, USA

Arthur McKenzie

Eugene McKenzie

Kay McKnight

John L. McNaughton, USA (Pvt-SN: 3278350)

Charles Melford "Chick" Miller. USA

P. Mikalak

Eddie Lee Mercer

*Dancy Monroe Miller, USN (Fireman 3c-SN: 1766854)

Fred Benson Miller, USA

Wiliam Thomas Nesbitt

Samuel H. Newbill, USA (Pvt-SN: 3871354)

Will Norman, USA (Pvt-SN: 2959981)

Willie Nunn, USA (P1c-SN: 788596)

John J. O'Kane, USA (Pvt-SN: 1347194)

James E. Ormond, USA (Pvt-SN: 1861731)

Effie G. Parramore, USA (Nurse)

Joseph Leaston Pellicer, USA (Pvt-SN: 3588706)

Joe Pittman

Wesley Pittman

Gilbert G. Ramsey, USA (P1c-SN: 4431706)

Ralph Raymond

Lawrence E. Roberts, USA (P1c-SN: 1340284)

Joe Robinson, USA (Pvt-4186647)

Agnus Ross

Roy Unkerfer

Charles S. Safriet, USA (Pvt-SN: 1409618)

Henry Sargent, USA (Pvt-SN: 2906267)

Daniel B. Sheffield, USA (Pvt-SN: 4139084)

Arnold Silcox

Jim Silcox

Wesley Silcox

Harry D. Simmons, USA (Wagoner-SN: 46718)

John Scott

Arnold Silcox, USA (P1c-SN: 173555)

James H. Silcox, USA (Pvt-SN: 3278466)

Wesley Silcox, USA (Pvt-SN: 3871359)

Jessie Sneed, USA (Pvt-SN: 2906907)

Harold G. Spink, USA (Pvt-SN: 3728482)

Rev. E. Lester Stanton

George Washington Stone, USA

Ivey "Ira" Stuckey, USN

William M. "Willey" Stuckey, USN

Ergert Taylor

Ted Lamar Taylor, USA (Pvt-1858148)

Bernard Joseph Tebbe, USN (Seaman 2c-SN: 1044854)

Charles Bernard Tebee, USCC (Surfman) USN (Quaterman 1c-SN: 1036717)

Theodore Thompson, USA (Pvt-SN: 2959987)

Louis Trad, USA

Henry Turcott

Ray F. Unkefer, USA (Pvt-SN: 3278509)

Curtis Webster

Joshua P. Weeks, USA (Cook)

Ollie Chester Weeks, USN (Apprentice Seaman-SN: 1633303)(USCG-Surfman)

Jimmy Weidman

W J Weier

William Welling

John Lott "Jack" West, USN

Harold Whiet

Frank Widerman

Howard Wisehaupt

John R. Wood, USA (Corp-SN: 218558)

Leon Zabawa

Andrew Thomas Zalewski, USA